Bursa'da Nilüfer ilçesinde Uludağ Üniversitesi kampüsündeki ormanlık alanda saat 14.30 sıralarında çıkan yangın kontrol altına alınmaya başlandı.

"KISMEN KONTROL ALTINA ALDIK"

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş sahada 150 aracın bine yakın personelle havadan ve karadan çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek, "4 uçak, 4 helikopter havadan müdahalesini sürdürüyor. Soğutma çalışmalarına devam edeceğiz. Şu an yangın ilerlemesi durduruldu. Kontrol altına alınması için çalışmalarımız devam ediyor. Şu an yangınla ilgili tehlikeyi geride bıraktık diyebiliriz. Yani şu an kısmen kontrol altına aldık diyebiliriz. Soğutma çalışmalarını da bitirdikten sonra daha da rahatlayacağız diye düşünüyorum” dedi.

A W237140 02-1

Bursa'da Uludağ’ı dolu vurdu Bursa'da Uludağ’ı dolu vurdu

"SOĞUTMA ÇALIŞMALARIMIZ SABAHA KADAR SÜRECEK"

Söndürme çalışmaları ile ilgili Orman ve İçişleri Bakanlarına sürekli bilgi verdiklerini söyleyen ve yangının yayılmasındaki en önemli etkenin şiddetli rüzgar olduğunu belirten Demirtaş, “En büyük etken rüzgardı. Araçlar ve arkadaşlarımız sağ olsunlar çok aktiflerdi ama çok şiddetli bir rüzgar vardı. Bu şiddetli rüzgar tabii sürekli yangının daha ileri safhalara yayılmasına neden oldu. Ama çok şükür, arkadaşlarımızın çok gayretli çalışmalarıyla, şu an yangın kontrol altına alınmış diyebiliriz. Hem bir taraftan Orman Bakanımız hem İçişleri Bakanımız bu yangınla ilgili her safhasını takip ettiler. Her 10-15 dakikada bir onlara bilgi verdik. İnşallah bugün sabaha kadar soğutma çalışmalarımız devam edecek. Hem karadan hem de havadan, gece karanlık çökene kadar bu havadan soğutma çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Y A N G N2

"ÖĞRENCİLERİMİZİ YARIN TEKRAR YURTLARINA ALACAĞIZ"

Kampüs içerisinde yer alan hastane ile ilgili bir sıkıntının söz konusu olmadığını, öğrenci yurtlarının da boşaltıldığını söyleyen Vali Demirtaş, “Şu an bir risk kalmadı. Araştırma hastanesiyle ilgili bir sıkıntımız kalmadı. Sadece tedbiren biliyorsunuz. Yukarıdaki arkadaşlarımızı boşaltmıştık. Onları diğer yurtlarımıza gönderdik. Diğer yurtlarımızda onlara yer ayarlandı. Hem kız öğrencilerimiz için hem de erkek öğrencileri için şu an. Onunla da ciddi bir sıkıntımız kalmadı. Ama bugün öğrenci arkadaşlarımız, gençler orada kalacaklar. Yarın inşallah bir sıkıntı kalmazsa öğrencilerimizi tekrar yurtlarına alacağız” ifadelerini kullandı.

A W237232 01

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise "Nilüfer ilçemizin Yolçatı Mahallesi’nde başlayan yangın yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başladı. Rüzgarın hızını kesmesiyle birlikte soğutma çalışmaları yapılmakta ve sıçrayan alanlara müdahale edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

K N T R L

CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını belirterek "Nilüfer ilçemizin Yolçatı Mahallesi'nde başlayan ve Uludağ Üniversitesi'ne yayılan yangın kontrol altına alınmaya başlandı. Yangına karşı cansiperane bir mücadele ortaya koyan kahramanlarımıza ve emeği geçen tüm ekiplere sonsuz teşekkürler." dedi.