Cumhuriyet dönemi sanayisinin sembol kuruluşlarından olan ve 2 Şubat 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılışı yapılan eski Merinos Fabrikası’nın emeklileri için Merinos Parkı içerisinde yapılan dernek binası bugün gerçekleşen törenle açıldı. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Ak Parti Milletvekili Müfit Aydın, Merinos Emekliler Derneği Başkanı Kadir Burhan katıldı.

WhatsApp Image 2022-08-04 at 19.37.28

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Merinos emeklilerine ayrı bir lokal isteği çok önceden dillendirilmişti. Herhalde dönem sonu itibariyle görevi sona erer diye o zaman çok ciddi söylemediler.  2019 seçimlerinden sonra tekrar seçildiğimizde artık bu sefer çok daha yüksek bir sesle  ısrarla bize emeklilerine ait bir lokal ayrı bir mekan istiyoruz gibi söylemlerde bulundular. Tabii aradan üç yıl gibi bir zaman geçti. Yerle alakalı farklı alternatifler araştırdık. Neler yapabiliriz dedik ve nihayetinde bu güzel mekana karar verdik. Bana göre burası pasif bir bölgeydi.  Bir de Merinoslular lokalini Bursa'nın neresinde yaparsak yapalım, ne kadar güzel bir mekan yaparsak yapalım bu kadar yakışmazdı diye düşünüyorum. Ayrı bir anlam ve değerde oldu. O yönüyle de hayırlı olsun diyorum. Merinos Parkı'mız, kültür ve sanatın yeşille buluştuğu, Bursa'mızın nadide mekanlarından bir tanesi.

WhatsApp Image 2022-08-04 at 19.12.15

Ben bu şehrin yöneticisi olarak 10800 kilometre karede 350.000 nüfusta ekiplerim aracılığıyla 13.000 civarı çalışanımız var. Şehrin hemen hemen her tarafını tabiri yerindeyse bir radar gibi izliyoruz, görüyoruz. Ama şu mekanın ne kadar  çok kullanıldığını bilen insanlardan bir tanesiyim. O yüzden de hem vakti zamanında buranın bir tekstil fabrikası olarak buraya kazandırılması noktasında emeği geçenleri tabii bizatihi açılışını yapan Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere o dönemden bugüne buraya hizmet etmiş herkese çok teşekkür ediyorum. Ölenleri rahmetle anıyorum ki birçoğu artık hayatta değiller. Çünkü  o dönemde otuzlu, otuz beşli yıllarda, kırklı yıllarda  yirmi yirmi beş yaşında iseler artık onlardan hayatta olan yoktur diye düşünüyorum. Özellikle Bursa'da tekstilin değişimiyle beraber işin bu şekli değişti malum değişim ve dönüşüm kaçınılmaz. Yeşil alan olarak korunması hem de beraberinde o kültür merkezleriyle,  diğer mekanlarıyla beraber, nikah salonu olarak da, kongre salonu olarak da, fuar alanı olarak da bu işin dönüşmesi ve bu ufku bu vizyonu ortaya koyan iki önceki başkanımız rahmetli Hikmet Başkan'ı da ben burada rahmetle ve minnetle anmak istiyorum. Allah kendisinden razı olsun. Mekanı cennet olsun inşallah. Tabii ki sonrasında da bu süreci devam ettiren çok kıymetli Recep Başkan'ımıza da çok teşekkür ediyorum. Rabb'im de ona da hayırlı, sağlıklı, uzun ömürler versin." dedi.

WhatsApp Image 2022-08-04 at 19.40.40

Ak Parti Milletvekili Müfit Aydın Müfit Aydın ise yaptığı konuşmasında "Bazı uygulamalarda bu tür güzellikleri görüyoruz. Nedir bu? Bir kişinin evindeki yaşlısını, dedesini, ninesini, babasını, annesini huzur evine götürmemesi için. Devlet destek veriyor. Niçin? O sosyal yapı bozulmasın. Bizim yaşımızdakiler ki buradaki kardeşlerimizin hepsi bunu belki yaşadılar. Babayı, anneyi, dedeyi, nineyi çok detaylı bir şekilde tanıyamama imkanını getiriyor. Benim çok üzüldüğüm noktalardan birisidir. Yani bizim hem dinimizde, hem örfümüzde, hem kültürümüzde büyüğüne saygı göstermeyen toplumların hallerinin ne olduğunu çok iyi biliyoruz." ifadelerini kullandı.