GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV 

Ulaşımdan altyapıya kadar her alanda Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, birinci derece deprem kuşağında yer alan Bursa'nın depreme karşı daha güvenli kent haline gelmesi için kentsel dönüşüm projelerine hızla devam ediyor.

WhatsApp Image 2023-11-10 at 11.18.32

Bu kapsamda yine Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım ilçesinde yaptırılacak Karapınar Kentsel Dönüşümü temel atma töreni, yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

WhatsApp Image 2023-11-10 at 11.20.41

Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak sözlerine başlayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Bugün burada kentimizin dönüşümü ile ilgili önemli projenin temel atma törenindeyiz. Deprem artık bizlerin göz ardı edemeyeceği bir gerçek. Bizim dönüşümden önce yapmamız gereken imar işlerimiz vardı. Bursa 50 yıldır göç alan şehir. Hızlı göç çarpık kentleşmeyi de beraberinde getirdi. Kaçak yapılaşmaya gidildi. Maalesef bunun sıkıntısını bugün çözmeye çalışıyoruz. Yaşamın olduğu yerde inşaat işleri yapmak zor iş. 50 yıllık sorunları çözmek de kolay değil. Deprem de kaçınılmaz. Hamdolsun göreve geldiğimizde ilk işimiz tapu dağıtma oldu. Bu gölgede 5800 civarında tapu dağıttık. Birçok yerde kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Kentte sosyal yaşam alanlarına ihtiyacımız var. Okullara, parklara ihtiyacımız var. Dönüşüm çalışmaları ile birlikte konforlu binalar elde edeceğiz. Çocuklarımızın kedilerinin üşenme geleceğe hazırlamaları için uygun ortamlar yapacağız” diye konuştu. 

Bursa’da fırtına tırları devirdi Bursa’da fırtına tırları devirdi

WhatsApp Image 2023-11-10 at 11.40.16

“İmar uygulamaları sessiz bir devrimdir” diyen Başkan Oktay Yılmaz, “Bölgemizdeki değişimi hızlı ve konforlu bir şekilde sürdüreceğiz. Milletvekillerimiz, hükümetimiz ve Büyükşehir belediyelerimizin desteği ile daha güzel işler yapacağız. Ben bu vesile ile emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

WhatsApp Image 2023-11-10 at 11.46.32

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Öncelikle katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Siz hiç kentsel dönüşüm konuşan CHP’li gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü kentsel dönüşüm çok zor bir iştir. Yıldırım özelinde de düşünüldüğünde daha zordur. Yıldırım, Bursa’nın ikinci büyük ilçesi. Kaçak yapılmış konutlarla şehir kurulmaya çalışılmış. Biz ortaya bir değer çıkarmaya çalışıyoruz. Hem yaşam devam ederken hem o bölgede yenilenme yapmaya çalışıyoruz. Bu işler kolay işler değil. Bizim de üzüldüğümüz daraldığınız mali anlamda sıkıştığımız zamanlar oluyor. Bugün 10 Kasım. Allah, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü cennetinde ağırlasın. Bugün biz daha güçlü bir ülkeyiz. Her annenin her kadının daha güzel evlerde yaşama hakkı yok mu? Çocukların daha güzel okullarda okuma hakkı yok mu? Biz daha güzel Bursa oluşturmak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu. 

Başkan Aktaş, “Biz daha güzel bir Bursa’yı oluşturmak istiyoruz. Dokunduğumuz, kurtardığımız hayatlar oldu. Birçok projeyi hayata geçirdik. Daha yeni yeni projelerle bunları taçlandırmamız lazım. Eğer şehre karşı bir sevginiz varsa bu işlerle yatar bu işlerle kalkarsınız. Ortada hiç bir şeyi olmayanlar vatandaşlarımızı etkilemeye çalışıyor. Yaptıklarımızı eleştiriyor. Biz bunlara da izin vermiyoruz. Muhtarımız bizden doğalgaz ve 2 park istedi. Bu çalışmalara da başlayacağız” dedi.