GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV 

1 Mayıs İşçi Bayramı Türkiye'de birçok noktada etkinliklerle kutlandı. Bursa’da  1 Mayıs etkinliği sendikalar ve siyasi partilerin kortej yürüyüşü ile başladı. Eski Stadyum Caddesi’nde başlayan kortej, Kent Meydanı’nda son buldu.

İşçi grupları ellerinde pankartlar ve sloganlar atarak coşku içinde alana doğru yürüdü. Yürüyüşe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve beraberinde birçok sendika ve örgütler katıldı.  CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, elinde Deniz Gezmiş posteri ile kortej alanına giriş yaptı.

Alanda eminiyet güçleri geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüş sonunda sahneye çıkan  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve beraberinde CHP Milletvekilleri alanda bulunan tüm işçi sendika ve örgütlerini selamladılar. 

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda toplanan binlerce işçiye seslenen TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, işçilerin merkeze konduğu bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirttiği konuşmasında işçi maaşı, kıdem tazminatı ve vergi diliminin düzeltilmesinin gerekliliğine işaret etti. "Kıdem tazminatını ülke gündemine getirirseniz genel grev yapacağız. Aynen aynı noktadayız. Bir adım geri yapmayız. Allah şahidimdir, Türkiye'yi durdururuz. Otururuz kalkmayız bir daha” diye Atalayın konuşması şöyle: "Her alanda bedel ödemeye devam ediyoruz. Vergiyle ilgili 12 ay çalışıyoruz. Bir senede bir bölüm arkadaşımız 10, bir bölüm arkadaşımız 11 ay maaş alıyor. Bu adil değil, bu sürdürülebilir bir tablo değil. Bu doğru değil. Bir an evvel düzeltilmeli. Ekim ayında kanun meclise gelene kadar her alanda olacağız. Sendikalarla bu mücadeleyi vermezsek, temsil ettiğimiz insanlar ekonomik yönden, vergi üzerinden bedel ödemeye devam eder. Bu vergi ile ilgili 4 ay evvel Türk-İş genel kurulunu yaptık. Aldığımız kararlardan bir tanesi, kıdem tazminatını ülke gündemine getirirseniz genel grev yapacağız. Aynen aynı noktadayız. Bir adım geri yapmayız. Allah şahidimdir, Türkiye'yi durdururuz. Otururuz kalkmayız bir daha.” 

AÇLIK SINIRININ ÜSTÜNDE ÜCRET  VURGUSU 

Kortejde işçilerle birlikte yürüyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de işçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Tüm emekçilerin bayramını kutluyan Bozbey de, "1 Mayıs emeğin en yüce değer olduğunu savunanların bayramı. Tüm emekçilerin bayramını kutluyorum. Bugün de özellikle işçilerimizin, emekçilerimizin yaşam standartlarının yükseltilmesi, insanca yaşam haline gelebilmesi son derece önemlidir. Onun için bu bayramın önemi çok büyük. Her gün onların bayramı olması lazım. Üreten, emeğini esirgemeyen bu insanların mutlaka yaşam şartlarının yükseltilmesi, açlık sınırının üstünde bir gelire sahip olması ve ailesi ile birlikte huzurlu yaşam sürmesi bizim en büyük arzumuzdur. İnanıyorum ki, bugünde alanlarda bunu haykıracaklardır. Bu anlamda tekrar bayramlarını kutluyorum” diye konuştu.

Ayrıntılar geliyor...

Bursa'da Yıldırım Bayezid Türbesi'nin yenilenen puşide örtüsü yerine serildi Bursa'da Yıldırım Bayezid Türbesi'nin yenilenen puşide örtüsü yerine serildi

WhatsApp Image 2024-05-01 at 13.09.37WhatsApp Image 2024-05-01 at 12.56.03