Bursa Orhaneli ilçesi Topuk Mahallesi mevkiinde bulunan ormanlık alanda başlayan ve kısa süre içerisinde büyüyen yangın, Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait uçak ile havadan görüntülendi.

AW219984_03

Bursa İznik ilçesinde sulama kanalında kaybolan çocuğun cansız bedenine ulaşıldı Bursa İznik ilçesinde sulama kanalında kaybolan çocuğun cansız bedenine ulaşıldı

Yangına müdahale anlarını sosyal medya hesabından paylaşan Orman Bölge Müdürlüğü, “Dikkat, sıcaklıkların artması ile birlikte yeşil vatandan dumanlar yükselmeye başladı. Orhaneli’deki yangına havadan ve karadan müdahale ediyoruz” notunu ekledi.

Vali Demirtaş: "100 hektar genişliğinde alan yandı"

Yangının son durumu ile ilgili bilgi veren Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, "Yaklaşık 100 hektar genişliğinde bir alan yandı. Söndürme çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. 4 helikopter 4 tane de uçak havadan müdahale ediyor. Karadan ise 400 personel ile müdahalelerimiz sürüyor. Nispeten daha iyi durumdayız. Vatandaşlarımız da ellerinden gelen yardımı esirgemiyor. Orman teşkilatı, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ile yangını söndürmek için müdahale ediyoruz. En kısa zamanda da yangını kontrol altına alacağımızı düşünüyorum. Yangın, yerleşim yerlerine pek uzak değil. Her ihtimale karşı tedbirlerimizi aldık. Söndürmek için gayret ediyoruz. 4 helikopter ve 4 uçağın olması bizim için avantaj. En kısa sürede yangını kontrol altına alacağımızı düşünüyorum. Son günlerde hava sıcaklıkları tamamen arttı. Yangının, bundan dolayı çıkabileceğini düşünüyoruz. Yine de araştıracağız” diye konuştu.

AW220005_01

Yangın kontrol altına alındı

Çam kozalaklarının patlayıp rüzgarda uzak mesafelere taşınmasıyla birlikte 100 hektarlık alanda büyüyen yangına havadan da müdahale yapıldı.

AW220005_05

4 uçak ile 4 helikopterin havadan, 80 araç ve 400 personel ile karadan müdahale yapılan yangın, 8 saat sonra kontrol altına alındı.

AW220005_07