GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV 

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Lozan Mübadelesi'nin 100. Yılı Anısına "Bursa Günlüğü Hikâye Yarışması" düzenlendi. Farklı zamanlarda Balkanlardan Bursa’ya göç eden muhacirlerin hikayelerinin ele alındığı yarışmanın ödül töreni, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın katılımıyla Mudanya Montania Otel'de gerçekleşti.

WhatsApp Image 2023-11-06 at 10.44.36

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın konuşmasından öne çıkanlar; 

Başkan Ali Aykurt öğrencilerle kahvaltıda buluştu Başkan Ali Aykurt öğrencilerle kahvaltıda buluştu

Anlamlı bir etkinlik için bir araya geldik. Bursa Osmanlı’nın devlet olma yolunda ilk resmi başkent. 

Aramızda Balkan STK’larının önemli temsilcileri var. Başkanlardan Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin bazı bölgelerine göç etmek zorunda kaldılar. 

İnsanın doğup büyüdüğü topraklardan ayrılmak zorunda kalması ve o ülkeye pasaporta gidilmesi zor bir şey. Kuzeyden Güneye doğudan batıya herkes bir araya gelmiş. Bursa başkanların özeti gibi. Başkndan gelen kardeşlerimizi hiç bir zaman ihmal etmedik etmeyeceğiz. 

Bu programı da Mudanya’da tapmamızın sebebi bu. Biz hiç bir ilçeyi birbirinden ayırt etmiyoruz. Mudanya’yı da çok seviyoruz. 

WhatsApp Image 2023-11-06 at 10.58.59

Alt yapı çalışmaları kırsalda da merkezde de devam ediyor. Tarım kooperatiflere desteklerimiz devam ediyor. 

Bu doğrultuda başkanlardan göç etmek zorunda kalan kardeşlerimiz için bir yarışma düzenlemek istedim. Onların hayat mücadelesini tekrar gündeme getirmek istedik. Özellikle onlar için çok büyük hikayeler var. Onların hikayesini dinlerken gözlerim yaşarmıştı. Kafkaslardan yapılan göçlerin de altında baskı, zulüm var. O doğru yaşadığı toprakların bir gün değiştirilmesi çok zor. Biz de bu hikayeleri bir yarışma altında topladık.

Bu acıları unutturmamak lazım. Aslında Cumhuriyet’te böyle kazanıldı. Ben bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Derece alanları tebrik ediyorum.

Ödüller ve kazananlar:

Birinci: Saadet Küçük (15.000 TL)
İkinci: Oğuz Mutlu (10.000 TL)
Üçüncü: Seval Özdemir (5000 TL)
Teşvikler: Nilar Gök, Hatice Öztop Büber (2500’ee TL)

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 2023-2024 Kültür ve Sanat Sezonu Açılış Programı canlı yayın bilgileri: https://cmymedya.com/live/