Eşref Aydemir/ SOSYAL TV

Bursa’da, sokak hayvanlarının her zaman yanında olan Büyükşehir Belediyesi yeni bir Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ni daha Bursa’ya kazandırdı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 49 milyon TL harcanarak yapılan tesisin can dostları için doğal yaşam alanı oluşturacağını ve hayvan sağlığı ve sevgisi konusunda da eğitimler verileceğine dikkat çekti.

Bursa Mudanya ilçesinde deprem! Bursa Mudanya ilçesinde deprem!

'Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, Nilüfer Gümüştepe Mahallesi’nde ve merkezde 200 sokak hayvanına hizmet vereceğini ifade eden Aktaş,"Sağlıksız sokak hayvanları şehir ve vatandaşlar için tehlike arz etmektedir. Sokak hayvanlarına 33 bin tedavi yapıldı. 2023 Mart sonu itibariyle Hayvulans’ımız 8 personelle hizmet vermeye başladı. Şehri yönetmek çok yönlü düşünmek ve hareket etmekle mümkündür. Sokaktaki canlarımızı yalnız bırakmayız. Bu merkezde özellikle çocuklarımıza eğitim verileceği bir alan var. Ormandan tahsisle aldığımız 60 dönümlük merkez önemli bir görev görecek. İkinci etapta projelerimize başladık, bu yıl bitirmeyi düşünüyoruz. Türkiye’nin en modern rehabilitasyon merkezini şehre kazandırdığımız için mutluyuz. 49 milyon harcadığımız bu projeyi hayata geçirdik. Can dostlarımıza ve geleceğimiz olan yavrularımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Mustafa Varank: "Allah’ın yarattığı her varlığı aziz bilerek beraber yaşarken de gerçekten ihtimam gösterdiğimiz eksikliklerinde acaba bizim sokaktaki kedimiz ne oldu.
 Köpeğimiz ne oldu? diye sorduğumuz can dostlarımız için onların hayatlarını kolaylaştıracak, sıkıntılarını giderecek önemli bir tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Sokak hayvanları başka hiçbir ülkede olduğu gibi Türkiye’nin de bir gerçeği geçmişten günümüze her zaman bizim medeniyetimizde, sokakta yaşayan hayvanlar oldu. Bizimle beraber yaşayan hayvanlar oldu, bizler de insanlar olarak onlarla nasıl huzur içerisinde yaşayabiliriz? Bunun formüllerini ecdadımızdan başlayarak geliştirmeye çalıştık. İşte sokakta yaşayan canlarımızın elbette sıkıntıları olabiliyor farklı muamelelere maruz kalabiliyorlar. Hasta olabiliyorlar farklı sıkıntıları olabiliyorlar, işte onlar bunları yaşamasınlar diye biz de Bursa Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde onlara hangi hizmetleri götürebiliriz? Bu can dostlarımızı nasıl daha konforlu hale getirebiliriz? Onların taşıdığı cana nasıl bizde kıymet verebiliriz? Onun derdiyle bu güzel tesisi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezini, Büyükşehir Belediye başkanımız burada hayata geçirdi. Bu tesisi yeni yapıyor olmamız belediye başkanımızın geçmişte bu işlerle ilgilenmediği anlamına gelmiyor. Zaten biz sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalarımıza belediyemizin öncülüğünde devam ediyoruz." 

Bursa Milletvekili Mustafa Varank sözlerinin devamında, "Bu işlerin ilçe belediyeleri ve diğerlerin görevinde olmasına rağmen, uhdesinde olmasına rağmen, onların görevlerini de yerine getirecek şekilde çalışıyoruz. İşte bu noktadan sonra bunu nasıl daha sağlıklı yerine getirebiliriz, daha güzel bir şekilde yerine getirebiliriz, bunu nasıl örnek bir hale getirebiliriz? diye  belediyemiz ormandan tahsis aldı. Ve bu tesislerin inşasına başladı,baktığınızda gerçekten çok güzel bir alandadayız yani yeşilliklerin arasında can dostlarımızın huzur içerisinde yaşayabilecekleri, burada tedavi görecekleri sıkıntılarının giderileceği bir mekan oluşturulmuş. İnşallah burada bu şehirde yaşayan her bir canı aziz bilen belediye başkanımız yüzenlerce işlere imza atacak. Bizler de onun yol arkadaşları olarak, arkadaşlarımızla bu işlerin takipçisi olacağız. Nerede bir ihtiyaç varsa, nerede bir sıkıntı varsa, bu işin merkezi hükümet kısmında takip edilmesini sağlayacağız.Bu işlerin bir ahenk içinde sürdürülmesi çok önemli. Bu noktada burada da işinin ehli arkadaşlarımıza destek vermemiz lazım. Biz inanıyoruz ki işte Nilüfer de güzel işler yapabilecek işinin ehli arkadaşımız kim Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adayı Celil Çolak kardeşimiz var. Önümüzde de 31 mart seçimleri var Alinur başkanımız bunun gibi nice hizmetleri Bursa’ya kazandırdı onun yaptığı hizmetlerin kitapçıklarını okumakla emin olun yoruluyorsunuz. Bırakın hizmetleri yapmayı işte biz diyoruz ki Büyükşehir Belediye başkanımız işinin ehli tecrübeli bu şehre hizmet etmek için içi kıpır kıpır. Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığı gerçekten yeni ve güzel projeleri var.Kentsel dönüşüm, ulaşım projeleriyle,  bunun yanında bu şehirde yaşayan işte sokak hayvanlarından her biri can sahibine. Çocuklarımıza, gençlerimize ailelerimize kadınlarımıza iş dünyamıza yönelik projeleriyle Alinur Aktaş'ın yapmayı planladığı çok iş var.  İnşallah biz inanıyoruz ki 31 mart’ta Bursalı yine tercihini iş yapandan işinin ehli olandan hizmet sevdalısı olandan yana kullanırsa Alinur başkanımız yoluna devam edecek.

DERT SAHİBİ OLMAKLA OLUR 

Kardeşlerim bu işten proje üretmekle olur, dert sahibi olmakla olur eğer projeniz yoksa dert sahibi değilseniz şehrinizde neler oluyor bunun farkında değilseniz sizin tek gündeminiz acaba ben bu koltuğa otururum. Bu koltuktan kendime hangi çıkarı sağlarım. Buradan hangi noktaya atlarım acaba bizim partinin içerisinde hangi olaylar dönüyor bunlarla ilgili hangi alavere dalavere yerleri çeviririm olursa şehrinize hizmet edemezsiniz. Eğer sizin derdiniz ben bu koltuğa oturayım bir tane okul yapayım o okula da kaçak kat inşa edeyim oradan kendime çıkar sağlayan olursa; bu şehre hizmet edemezsiniz. Kardeşlerim onun için sizlerden ricamız, inşallah Alinur başkanımızı yalnız bırakmayacağız ve inşallah Bursa’da, Bursa Yüzyılını inşa edeceğiz. Şimdiye kadar yaptıklarımızın üzerine çok daha fazlasını çok daha iyilerini çok daha güzellerini koyarak Bursa yüzyılın inşa edeceğiz. Çok daha konforlu çok daha yaşanabilir bir Bursa’yı hep beraber inşa etmiş ve sizlerle beraber yaşamış olacağız" dedi.