Prof. Dr. Celal Şengör’e, Türkiye Kadın Millî Voleybol Takımı Filenin Sultanları’na ile Coşkunöz Eğitim Vakfı’na Ödülleri, BUMİAD’ın Cumhuriyetin 100. Yılı Balosu nedeniyle Podyum Davet’te düzenlenen gecede takdim edildi.

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, 24. Dönem Bursa Milletvekili İlhan Demiröz ve Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in yanı sıra akademik odalar ile iş dünyası kuruluşlarının başkanlarının katıldığı gecenin açılış konuşmasını BUMİAD Başkanı Mustafa Gümüş yaptı.

BUMİAD Başkanı Mustafa Gümüş, “Biz BUMİAD üyeleri, pozitif bilim insanları olarak, her zaman bilimin, eğitimin, zekanın yanında, cumhuriyetimizin kurucusu, devrimlerin öncüsü, çağdaş Türkiye’nin yönünü belirleyen ve yolunu açan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olduk, olmaya devam edeceğiz. Bu, Atatürk’e verilmiş olan ve asla vazgeçmeyeceğimiz bir sözün devamıdır. Bu vesile ile başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz ile gazilerimiz olmak üzere vatanımız için canını feda etmiş herkesi rahmetle, şükranla ve özlemle anıyor, onlara olan sevgimizi saygımızı tekrar ediyorum” dedi.

Bursa'da duba faresi kamerada Bursa'da duba faresi kamerada

Başkan Gümüş’ün konuşmasının ardından BUMİAD üyeliğinde 10. yılını dolduran Ferdi Tercanlıoğlu ve Şafak Ark’a “10. Yıl Plaketi” verildi. Başarıları nedeniyle Milliyet Gazetesi Uluslararası İlişkiler Köşe Yazarı, NTV Beşte Beş Programı ile Yakın Plan Programı sunucusu Deniz Kilislioğlu’na da bir plaket verildi.

Programda Cumhuriyet Belgeselinin yayınlanmasından sonra Cumhuriyet Ödülleri’nin takdimi gerçekleştirildi.

Coşkunöz Eğitim Vakfı’nın ödülünü BUMİAD Danışma Kurulu Başkanı Şaban Bozdemir Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Aktaş’a verirken, Filenin Sultanları’na ödülünü de BUMİAD’ın geçmiş dönem Başkanı Mehmet Orhan Efe, Türkiye Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Yılmaz’a verdi. Prof. Dr. Celal Şengör’ün ödülünü ise BUMİAD’ın kurucu başkanı İlker Özaslan ile Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gümüş birlikte verdiler.

Ödülünün takdiminin ardından kısa bir konuşma yaparak, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih ve bilime verdiği önem hakkında görüşlerini açıklayan Prof. Dr. Celal Şengör, “Cumhuriyet medeni bir insan olma projesidir. Ancak hür insan medeni insan olur. Onun için Atatürk hepimizi kulluktan kurtarmış, medeni birer insan olmamızı sağlamıştır” dedi.

Cumhuriyet ödülüne layık görülmekten çok mutlu olduğunu belirterek, BUMİAD yönetimi ile üyelerine teşekkür eden Prof. Dr. Celal Şengör sözlerinin devamında, “100. yılımızda Atatürk’ün bize mirasının akıl ve bilim olduğunu bir kez daha hatırlamalıyız. Çocuklarımıza, torunlarımıza Atatürk’ün ne istediğini anlatmamız lazım. Atatürk, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. Gerisi gaflettir’ diyor. Bunu asla unutmamalıyız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından gece 100. Yıl pastasının kesilmesiyle devam etti.