GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, gündemdeki konuları değerlendirmek için basın mensupları ile bir araya geldi. Osmangazi Meydanı Halk Lokantasında gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı. 

WhatsApp Image 2024-05-24 at 09.58.23

Başkan Erkan Aydın’ın konuşmasından öne çıkanlar; 

Bizi kırmayarak ilk basın toplantımıza katıldığınız için teşekkür ederim. Yoğun bir ilgi var biz de vakti doğru kullanmaya çalışıyoruz. Şu anda içimizde bulunduğumuz mekan halk lokantası olarak hizmet vereceğimiz mekanımız. Haziran’ın ilk haftası gibi açacağız. Günü birlik koşuşturmak içerisinde ucuz yemeğe ulaşmaya çalışan vatandaşlarımız için açacağız. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Aynı anda 300-350 kişiye hizmet edeceğiz ve ucuz yemek imkanı sunacağız. 

Seçimden sonra ilk 50 günde neler yaptık biraz bunlardan bahsedeyim. 23 Nisan Bayramı ilk kez Demirtaş’ta kutlandı. 19 Mayıs’ı halkımızla bütünleşerek kutlamak istedik. Başkanlarımız forma giyip basketbol oynadılar. Haluk Levent Konseri yine bu meydanda gerçekleşti. Filistin’i unutmamak adına Haluk Levent ile birlikte bir anma programı yaptık. Bu duyarlılığı gösterdik. Bu etkinlikleri yaparken diğer taraftan işler yapmamız gerekiyor. Çirişhane Spor Klübü Lokali’nin ilk temelini attık.

Kız yurdu ile ilgili yer tespitimizi yaptık ve hayırseverler ile anlaşma üzerindeyiz. Kısa sürede bir kız yurdunu şehrimize kazandıracağız.İstekler şikayetler hangi konuda olduğunu tespit ediyoruz. Bildirim oluşturup geri dönüşüm yapıyoruz.

Okullar kapandıktan sonra birçok öğrencimiz vakit geçirecek etkinlikler kuşamında sıkıntı yaşayabiliyor. Bununla ilgili gezici kütüphanemiz var. Oyuncu şarkı atölyesi, kitap günleri yapıyoruz. Özellikle çocuklarımız için planladığınız etkinlikler. Yüzme kursundan her alana Osmangazililer ile buluşacağız. ‘Bursa Düşün’ isimli dergi planlıyoruz.

Deprem gerçeği var. Yaptığımız sunumlarda Bursa’nın deprem gerçekliği hiç unutmaması gerekiyor. Bursa’nın bir ova olduğu unutulmamalı. Hızla bununla ilgili çalışmaları da başlatıyoruz. Deprem konteynerleri toplanma alanları deprem sırasında hangi ilde koordine olunmalı konusunda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bizler kendi üzerimize düşeni yapacağız.

Kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu illerden birisi Bursa. Mühendislik hizmeti almadan yapılan binalarımız var. Bunları tespit ettiğimiz gibi müdahale edeceğiz. Bir kez daha ifade etmek istiyorum. 

“HAYVANLAR UYUTULMASIN, KISIRLAŞTIRILIP SAHİPLENDİRİLSİN”

Bursa'da stratejik plan kapsamında 17 ilçe ziyaret edildi Bursa'da stratejik plan kapsamında 17 ilçe ziyaret edildi

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, hayvanlara yönelik yeni kanuni düzenleme ilgili de şunları söyledi: “Benim de milletvekilliği yaptığım dönemde Ocak 2020’de bu konu meclise geldi. Araştırma komisyonu kuruldu. 3 ay süreyle çalışıldı. Bunun sonunda taslak getirildi. Yasa çıkartıldı. İktidar partisi bunu yeterli görmüyor. Kamuoyunda tartışmaya açtı. Uyutulma meselesiyle ilgili tartışmalar var. Hiç bir canın, çocuğumuz yaşlımızın bu tür başıboş köpekler tarafından hayatını kaybetmesini istemeyiz. Bununla da mücadele edilmesi gerekir. O araştırma raporu sonucunda ortaya çıkan önemli tavsiyeler vardı. Hayvan haklarıyla mücadele edilmesi için fon kurulması teklif edilmişti. Bunun kaynağının nereden geleceği yazıldı. Belediyelerin aldığı emlak, çevre, temizlik vergileri, milli piyango ve şans oyunlarından alınan gelirler. Bir pay aktarılarak kurulacak fonla, kısırlaştırma yapılması planlanmıştı. Bu yapılmayınca hızlı üreme oluyor. Sahiplendirme olmadığı durumlarda hayvan barınakları var. Bizim 114 dönümlük Hamitler’de barınağımız var. Her türlü hizmeti yapıyoruz. Osmangazi’nin çok büyük olması, komşu ilçelerden hayvanların bırakılması mücadelede zorluklar getiriyor. Uyutulmasını doğru bulmuyoruz. Kısırlaştırılıp sahiplendirilmesini doğru buluyoruz. Her hayvan etkin kısırlaştırılırsa popülasyon azalıyor. Mecliste daha önce hazırlanan teklif hayata geçirilsin. Fon kurulsun. Belediyelerde kaynak yok ancak bu fonla kentin nüfusu oranında aktarım olursa mücadele rahatlıkla yapılır. İlk meclisimizde Sağlık İşleri Müdürlüğü altında Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne çevireceğiz.” şeklinde konuştu

Erkan Aydın, Kent Meydanı’nın kamulaştırma ve inşaat maliyetleriyle 600-700 milyon liraya mal olduğunu, ortalama dolar kurunun ise 5 lira olduğunu hatırlatarak, “Bu meydanı 52 hafta yaşayan bir meydana dönüştüreceğiz. Belediyeyi devraldığımızda bir miyar lira civarında borcumuz vardı. Geçen ay 60 milyon, bu ay 70 milyon lirasını ödedik. Neticede çevrilebilir bir borç. Meydandan kaynaklı kredilerle uzun vadeli de bir borç. Bütçemiz 3,5 milyar lira olduğu düşünülürse çevrilebilir bir borç” ifadelerini kullandı.

Erkan Aydın, Bursaspor’a da destek olacaklarını, Osmangazi bölgesindeki tesislerinin restorasyonu yenilenmesi konusunda katkı koyacaklarını vurgularken, Osmangazi Belediyespor ile Bursaspor’un işbirliği yapacağının altını çizdi.

Erkan Aydın, gazetecilerin sorusu üzerine bir cemaate ait olduğu ifade edilen kaçak binayla ilgili geçmiş dönemde 11 milyon ceza kesildiğini, kendilerinin de 2,5 milyon yeni ceza kestiğini, hukuki sürecin devam ettiğini sözlerine ekledi.