GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in gündeme dair önemli açıklamalarda bulunduğu genel değerlendirme toplantısıMerinos AKKM Yıldırım Bayezit Salonu’nda gerçekleştirildi.

"İÇİMİZ YANDI"

Bilgilendirme toplantılarına devam edeceklerini belirterek sözlerine başlayan Başkan Mustafa Bozbey, “Güvenli ve gülümseyen Bursa için aldığımız kararları paylaşmak için bir aradayız. Bu toplantılar sizlerle iletişimimizi güçlendirmek adına önemlidir. Gerçekleştirdiğimiz basın toplantılarını kamuoyunu bilgilendirmek adına yapıyoruz. Öncelikle Büyükorhan ve Nilüfer ilçesinde başlayıp Uludağ Üniversitesi'nin içine sıçrayan ve ormanlık alana yayılan yangın ile ilgili etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  615 personelimiz 195 ekipmanımızla yangına müdahale ettik. Can kaybımız olmadı fakat yeşilliğin kaybolduğunu gördük. Bursalılardan özellikle bu dönem içerisinde hiç bir yere şişe atmamaları, izmaritleri araçtan atmamaları, ateş yapmamalarını özellikle istiyoruz. O ağaçların orada bir bir yandığını gören biri olarak içimiz yandı. Yangında görev alan tüm ekip arkadaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 'Umudu da yaşamı da yeninden yeşertme zamanı' dedik ve kampanya başlattık. 590 çalışan adına bir fidan dikiyoruz. Bursa’da çeşitli kurum ve kuruluşlar kampanyamıza katılmaya başladı ve kampanyamız büyüdü. Bursa’da yanan ormanları yeşertmek adına hemşehrilerimizin kampanyamıza katılmalarını istiyoruz” diye konuştu. 

"SORUMLU KİM İSE HESABINI VERECEK"

Şiddetli yağmur sonrası yapılan çalışmaları anlatan Başkan Bozbey, “Geçtiğimiz günlerde yağan yağmurda ulaşım olumsuz etkilendi. Ek seferleri hemen devreye soktuk. Odunluk istasyonunu su basması bizi hem maddi hem manevi açıdan etkiledi. Nerede aksaklık oldu ve sorumlu kim ise bunun hesabı verilecektir. İstenmeyen olaylar olsa da ekiplerimiz sele karşı çok hızlı ve etkili hareket ettiler. Kısa sürede arkadaşlarımızın yoğun şekilde çalışmasıyla vatandaşlarımızın sorunları çözüldü. Yağmurun sadece bir bölgede olması avantaj olarak görülebilir. Bursa genelinde böyle bir yağmur olsaydı sonuçlar daha ağır olurdu” dedi.

“MALİ DENGEMİZİ KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Belediyenin mali durumuyla ilgili bilgi veren Başkan Bozbey, “Geçtiğimiz ay önemli adımlar attık. Şeffaf bir mali yapı oluşturduk, halkımızın her bir kuruşunun doğru ve yerinde kullanıldığını her bir vatandaşımız bilecek. Kaynaklarımızı etkin ve verimli şekilde kullanmak için stratejimizi belirledik. Özellikle belediyemizin mülkiyetinde bulunan gayrimenkullerin değerlendirilmesi ve kira gelirlerinin arttırılması konusunda önemli adımlar attık. Borç yönetimi stratejilerini geliştirdik. Mali dengemizi korumaya çalışıyoruz. Bursa’nın ihtiyacını karşılamak için yapacağımız projelerde kaynaklarımızı en doğru şekilde yönlendiriyoruz. Mali açıdan kısa sürede önemli iyileşmeler sağladık. Birçok konuda tasarrufa gittik ve iyileşme belirtileri de ortaya çıktı” diye konuştu. 

Bursa Mudanya'da trafik kontrollü sağlanıyor Bursa Mudanya'da trafik kontrollü sağlanıyor

"FİLOMUZU ARTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

“Önümüzdeki perşembe günü 10 yeni otobüsü Bursalıların hizmetine sunmayı hedefliyoruz’ diyen Bozbey, “Atıl durumda bulunan araçları halkımızın toplu ulaşımda kullanacağı araçlara çevirerek filomuzu arttırmayı hedefliyoruz. Makam araçlarını da ulaşıma sunarak halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Konforu arttırarak huzuru arttırarak planlamalarımızı sürdürüyoruz. Ulaşımla ilgili gece seferlerine başlamış bulunduk. Hafta içi seferler sürüyor. Cumartesi geceleri de Bursaray sabaha kadar hizmet vermektedir. Sözlerimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadesini kullandı. 

BURSA’YA KÖRFEZ ULAŞIMI MÜJDESİ 

Başkan Bozbey, Bursa için bir müjde daha vererek, Cumartesi günü yeni bir körfez ulaşımı için ilk adımın atılacağını ve Mudanya’dan Gemlik, Küçükkumla, Trilye’ye vapur ulaşımı sağlanacağını söyledi.

"HEP BERABER ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ"

Başkan Bozbey, “Şehrimizde özellikle öğrencilerin yoğun olduğu alanlarda kent lokantası girişimlerini gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin faydalanabileceği lokantalarla birlikte Burfaş kafelerin sayısını da arttırmayı hedefliyoruz. Herkesin çayını kahvesini rahatlıkla alabileceği ortamlar oluşturmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz kurban bayramında ihtiyaç sahibi emeklilerimize 2 bin TL destek verdik. Rakam büyük olmayabilir fakat Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin anlamlı olduğunu ifade etmek istiyorum. Biz adil, eşit olacağız. Gerçek ihtiyaç sahibine elimizi uzatacağız. Bunu yaptığımızda vicdanımız da rahat olacak. Kurban Bayramı’nda hemşehrilerimizin yanındaydık. Bayramı huzurlu geçirmeleri ve mezarlık ziyaretlerini gerçekleştirmeleri için ulaşım çalışmaları sağladık. Çocuklarımız önemli. Çocuklarda spor bilincinin geliştirilmesi için yaz spor okullarımız başladı. Birçok öğrencimize 13 farklı branşta eğitim veriyoruz. Onların tatillerini keyifli bir şekilde geçirmeleri bizler için önemliydi. İnovasyon merkezimiz var. 3 boyutlu tasarımlara ev sahipliği yapıyoruz. Aile içinde huzur önemli olacak ki biz de hizmeti güzel verebilelim. Bursalıları gülümsetecek hizmetler için hep beraber elimizi taşın altına koyacağız. Onların güvenle yarınlara bakması bizim için önemli. Toplu iş sözleşmesi ile Büyükşehir ve BUSKİ’de görev yapan memur arkadaşlarımızın sosyal haklarında önemli iyileştirmeler yaptık. Şehrimizin yaz turizminden hak ettiği payı alabilmesini sağlıyoruz. Bursa’mızın eşsiz potansiyelini en iyi şekilde değerlendirerek turizmde gelişmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. 

"ŞİKAYETLERİN YÜZDE 89'U SONUÇLANDI"

Başkan Bozbey, “24 adet plajımızı hizmete geçirdik. 115 km civarına sahilimiz olduğunu Bursalılarımızın bilmesi gerekiyor. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığımız sahillerde temizlik konusunda yoğun mücadele verdiler. Bursa için gece gündüz çalışırken teknolojinin gücünden de faydalanıyoruz. Çünkü daha etkili çözümler üretmek mümkün hale geliyor. Haftanın 5 günü ulaşılması zor olan bataklık gibi yerlerde mücadelemizi sürdürüyoruz. Ağaçların bakımını yapıyoruz. Dronlarla daha kısa ve daha fazla alanı ilaçlayabiliyoruz. Göletlerin de bakımı gerçekleştiriyor. Sulama çalışmaları kapsamında 4 milyonun üzerindeki metrekare alanda denetim yapıyoruz. 17 ilçemizde 2900 adet karasinek üstler noktasında ilaçlama çalışması yapıyoruz. 160 adet sivrisinek üreme noktasına müdahale ettik. Birçok yere anında ulaşıyoruz. Vatandaşlarımızın taleplerini en hızlı şekilde karşılamaya devam ediyoruz.  Şikayetler konusunda toplamda 42 bin 500 başvuru yapılmıştır. Bunların değerlendirilmesi sonucunda yüzde 89’u sonuçlandırılmıştır” şeklinde konuştu.

Alt ve üstyapı çalışmalarını da önemsediklerini ifade eden Başkan Bozbey, “Haziran ayı içerisinde 15 bin tondan fazla yama kaplama çalışmaları yapılmıştır. Plaj yapımları gerçekleştirildi. Yol yapım çalışmaları yol genişletme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. 121 mahallede çalışma gerçekleştirdik. 15.000 metre kanalizasyon hattını tamamladık” dedi. 

BOZBEY: "ÜNİVERSİTE-GÖRÜKLE HATTI HAYAL ÜRÜNÜDÜR"

“Bursa’ya hizmet bizim için siyasi üstü bir görevdir” diyen Bozbey konuşmasına şöyle devam etti; “Projelerimizi kendimize kazandırılması için hem kamuoyundan hem de basın mensuplarımızdan destek isteyeceğiz. Hükümetin Bursa için projeleri vardır. Üniversite-Görükle  metro hattı henüz gerçekleşmedi. Çünkü böyle bir projenin gerçekte olmadığını öğrendik. Üniversiteden Görükle’ye giden projenin hayal olduğunu öğrenmiş bulunduk. Yapılanların bir hayal ürünü olduğunu ve o bölgede yaşayan insanların kandırıldığını belirtmek istiyorum. Emek-Şehir Hastanesi hattında ihtiyaç duyulan vagonların siparişi henüz verilmemiştir. Bursalılar hiç merak etmesin Şehir Hastanesi'ne gidecek hattın 2025’in sonuna kadar tamamlanmasını istiyoruz. Araçların alımıyla ilgili ön görüşmeleri yapıyoruz. 68 araç alımımı Bursa Büyükşehir belediyesi olarak gerçekleştirmiş olacağız.”

Yüksek hızlı tren ne zaman gelecek? Ne zaman kullanılacak? Yıllardır bekliyoruz” diyen Bozbey konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Bu proje Bursalıların hayaliydi. Bakanlığın, yetkililerin harekete geçmesi gerekiyor. Bu konunun takibi için ısrarcı olacağız. Yapılan yapılmayan ne varsa sizlerin bilgisine sunacağız. 31 Mart seçimlerinin ardından ilk hedefim katılımcı ve insan odaklı belediyeyi taşımaktı. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına en hızlı şekilde cevap vermek için elimizden geleni yapıyoruz.”

PLASTİKSİZ TEMMUZ HAREKETİ

Bu Temmuz önemli bir Temmuz. Geleceğinizi korumak ve yaşanabilir bir Bursa’ya çocuklarımıza bırakmak için hep birlikte çalışmalıyız. Çevreye ve doğaya duyarlı her vatandaşımızın plastiksiz temmuz hareketine destek vermenizi istiyoruz. Pet şişe, poşet, plastik tabak, ıslak mendil kullanmayarak ilk adımlarını atabilirsiniz. Bursamızın geleceğine yön verecek stratejik çalışmaları sürdürüyoruz. 2025-2029 stratejik plan çalışmaları kapsamında çevre projelerinden sosyal hayata kadar Bursa’yı geliştirecek adımlar atmayı planlıyoruz. Bursa’yı gülümsetecek projelere imza atacağız.