GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Merinos AKKM Yıldırım Beyazıt Salonu’nda düzenlenen gündeme dair Genel Değerlendirme Toplantısı yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Başkan Mustafa Bozbey’in konuşmasından öne çıkanlar: 
Öncelikle hepinizi saygı ve saygıyla selamlıyoruz. Artık bundan sonra her ayın ilk haftası sizlerle birlikte buluşup Bursa’yı konuşacağız. Halkımızın hassasiyetini anlıyorum. Belediyemizi yönetirken tecrübeli kadrolarla yöneteceğimizi belirtmek istiyorum. Karşılaştığımız tabloyu sizlerle paylaşmak için bir aradayız. Bizi bu göreve layık gören arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu sorumluluğun bilincinde olarak bize oy veren vermeyen tüm Bursalıların belediye başkanı olacağıma sizlerin huzurunda tekrar söz veriyorum. Asla ayrımcılık yapmayacağız” dedi. 

Göreve başlamamızı geciktirenler, tazminatlarını alanlar, tayinlerini yaptıranlar, içeride bir takım işleri sürdürenleri biliyoruz ve gerekeni yapacağız. Hiç kuşkunuz olmasın. Yaşanan bu gelişmelerin sizlerin de vicdanlarını yaraladığını biliyorum. Merak etmeyin değerli Bursalılar burada biz olduğumuz sürece Bursalının hakkı, hukuku yenmeyecek. 

“BURSA İÇİN SÖZÜMÜZÜ TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Öncelikle söz verdiğimiz gibi suya yüzde 25 indirim yaptık. Dilimiz kimliğimizdir diyerek Türkçemize sahip çıkmak için yabancı tabelaları kaldırma kararı aldık. Yol kenarlarındaki otopark sorununu da çözdük ve ücretsiz hale getirdik. Bursalıların önceki borçlarını da sildik. Spor salonu inşaatında değişiklik yapmak için proje çalışmalarına başladık. 3100 kişilik spor salonunu 5 bin seyirci kapasitesine çıkarmak üzere arkadaşlarımız yoğun çalışıyorlar. 
Kayapa’daki katı atık depolama tesisinin çalışmalarına da son verdik. Ortak akıl ile doğru yer arayışını başlatmış olduk. Sözlerimizi bir bir tutuyoruz. Tutmaya da devam edeceğiz. 

Göreve geldiğimizde toplantılar yapmaya başladık ve bu toplantılar sürüyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını tespit etmeye başladık. Tespit ettiğimiz borçlar büyümeye devam etti. Önceki dönem belediye başkanı borcun 7.1 milyar olduğunu belirtmişti. Bizim ekibimiz 7/24 çalıştı. Bu çalışmalar devam ediyor. Şu an ulaştığımız borç bilgilerini aktarmak istiyoruz. 7.1 ile başlayan 20 milyar olarak devam eden borcun 25 milyar olarak görüyoruz. Peki bu para nerede harcandı.

Trafik sorunu mu çözüldü, metro mu yapıldı, büyük kentsel dönüşüm mü yapıldı, Bursamızın planlama sorunu mu çözüldü? Bu paralar nereye gitti. Bu parayla neler yapılabilirdi? 
25 milyar lira ile 19 kilometre metro hattı yapılabilirdi. 110 kilometre hafif raylı sistem yapılabilirdi. 155 kilometre metrobüs hattı yapılabilirdi. 2100 adet kreş yapıllabilirdi. 60 metrekareden 21 bin sosyal konut yapılabilirdi. 
Belediyeye bağlı şirketlerin ihale ve satın almalarındaki usulsüzlükler ile belediyeye 5.5 milyar lira gibi büyük bir borç yükleyen yeni stadyum örneği gibi, T2 hattı çok tartışılmıştı. Yerine metrobüs yapılsaydı 3 milyar avantaj sağlanacaktı. 
Bunların finansman maliyetlerini konuşmuyoruz. Her geçen bunların faiz yükleri üzerine biniyor. Bunun gibi yanlış projelerle Bursa bu bedelleri ödemeye üzgünüm ki mahkum. 
Arabayatağı’nda kentsel dönüşüm adı altında konut projesinde; 2-1 dairenin 1,5 misline ihalesinin seçim öncesi yapıldığını görüyoruz. Hafriyatı Büyükşehir Belediyesi yapmış, sadece konutların yapımına harcanan. 2-1 dairenin maliyeti bu proje sonucunda 4,5-5 milyon liraya mal olacak. O bölgede 2-1 daireyi siz kaç liraya takas yapabilirsiniz?  Ya da satabilirsiniz. 
Yapılan usulsüzlükleri bundan sonra da kamuoyunun bilgisine sunacağız. Bu şirkette güncel ihalelerin nde güncel ve bağımsız denetçilerle mercek altına alınacağını kamuoyunun bilmesini istiyorum. 

“YAPILANLARI ORTAYA ÇIKARMAK SORUMLULUĞUMUZDUR”

Tarım A.Ş. 5.8 milyon TL+KDV fazladan kiralanan araçlar için ödeniyor fakat araçlar çalıştırılmıyor. 28 tane farklı binek aracı Tarım A.Ş’ye getirilerek veriliyor. Bunlardan 6 tanesi ortada yok. Bizim yapılanları ortaya çıkarmak sorumluluğumuz yoktur. Bursalıların rahat olsun hizmette aksama yaşanmayacaktır. Tasarruf yapacağız. Yanlış proje yapmayacağız.

Bu kötü tabloyu basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşmamızın nedeni elbette mazeret üretmek değil. Yapılanları gerçekleri ortaya çıkarmak ve bunları kamuoyu ile paylaşıp bundan sonra bu gibi hatalara, yanlışlara kamuoyunun duyarlı olmasını sağlamak, hiç kimsenin bu hataları yapmamasını sağlamaktır. 
Bursalıların hiç kuşkusu olmasın, hizmetlerde her hangi bir aksama yaşanmayacak. Aynen seçim zamanında söylediğimiz gibi biz çözümlerle geldik. 
Bu çözümlerimizi de açıkladık. Tasarruf yapacağız, yanlış proje yapmayacağız. Projelerimizi taraflarla konuşup katılımcı anlayışla yapacağız. 
Ayrıca nasıl yönetildiği belli olmayan eski yönetindeki bazı kişilerin pay sahibi olduğu, belirsiz kaynaklardan fonlanan ve belediyemize büyük hukuki sorunlara yolaçabilecek Burskoop üzerinden verilen bursları da incelemeye aldık. 
Gençlerimizin mağdur edilmesi bizim açımızdan önemli ve doğru değil. Gençleri mağdur etmemek için bir çözüm ürettik. Gençlerimizin burslarını tüm riske rağmen, bursları ödedik. 
İncelemelerimiz ve yasal mevzuata dayanak aramamız gerekiyordu. Bundan sonraki süreçte yasa ve yönetmeliklere uygun gerçek ihtiyaç sahibi öğrencilerimize ulaşan bir eğitim desteği planlayacağız. 
Seçim döneminde esnaf odalarımızla yapılan anlaşmaya istinaden hiç bir denetim ve kriter dikkate alınmadan ihalesi 199 milyon artı KDV yaklaşık 213 milyon civarında olan hediye çeklerini de incelemeye aldık. 
İhtiyaç sahipleri emin olsun ki bundan sonraki süreçte hak yerini bulacak. Sosyal belediyecilik anlayışı ile gerçekten ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize hizmet eden bir Büyükşehir Belediyesi olacak.
Bu konuda bazı esnaflarımız kamuoyunda bizi eleştireler anlamda gündeme getirmeye çalıştılar, esnaflarımız hiç merak etmesin. Esnaflarımız mutlaka paralarını son kuruşuna kadar alacaklar. 
Onların kefili Mustafa Bozbey’dir. Ödeme yapılacak. Ancak burada yasa ve yönetmeliklere uygun olmadan dağıtılan Bursalının, sizlerin parasının nereye gittiği önemlidir. 

Kart 16 projesi var. Gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmayan bu kartları tek tek tespit ediyoruz. Bu kartların adı değişebilir ama gerçek ihtiyaç sahiplerine gidecektir. Bu kartlar gerçek ihtiyaç sahiplerine gitmedi. Bunu da kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Sİzlerle paylaştığımız konuları bağımsız denetçiler ve müfettişlerle denetleyecek ve sonrasında raporları kamuoyu ile paylaşacağız. Tüm bunları hayata geçirirken de uzun yıllardır kent yöneticiliği yapmış, proje ve çalışmaları ile kendilerini ispat etmiş arkadaşlarla birlikte çalışıp Bursalıları birlikte gülümseteceğiz

Tüm atamalarda görülecektir ki, tüm kamuoyunun bildiği gibi çalışma arkadaşlarımız işlerini layıkı ile yapmakta ve sonuna kadar hak etmektedirler. 

30 AĞUSTOS VE ATATÜRK KELİMELERİNE KISITLAMA GETİRİLMİŞ 

Tüm Bursa’mızı gülümsetme hedefine hep birlikte ulaşacağız. Sizlerle paylaşmak isteğimiz bir durum daha var. Bu durum duygusal olarak bizleri çok etkiledi. Hiç bir hemşehrimizin Büyükşehir belediyesinin sosyal hesaplarına 30 Ağustos ve Atatürk ile ilgili paylaşım yapmadığını gördük. Çünkü bu kelimelere kısıtlama getirilmiş. Biz Bursa’nın ve Bursalı’nın haklarına sahip çıkacağız.

Zaten milli bayramlarla ilgili düşüncelerini biliyoruz. Kurucumuz Ulu Önder Atatürk hakkında bu kadar ileri gidileceğini ummuyorduk. Bir şoku da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak ve kentimizi süslemek için depoları kontrol ederken yaşadık. Nüfusu 3.3 milyon olan bir Büyükşehir Belediyesi’nin deposunda sadece ve sadece 10 adet Atatürk Bayrağı olduğunu gördük. Başka bayraklardan yüzlercesi var. 
Hızlıca Atamızın bayraklarını bastırarak kentimizi boydan boya donattık. Bu konuda tavizimiz yoktur. Gerekli işlemler başlatılmıştır.
Bugün buradaysak, bu salonda isek özgürce gelmişsek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir. Hemşehrilerimiz merat etmesin milli ve dini bayramlarımız Bursa’da özgürce, coşku ve huzurla kutlanacak.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramımızda coşkuyla atamızı anmak için 17-18/19 Mayısta tüm hemşehrilerimizi Hüdavendigar Kent Parkı’na bekliyoruz.

Araştırmalarımız bağımsız denetçiler ve müfettişlerle devam ediyor. Bursa’nın hakkını koruyacağımıza söz vermiştik, devam ediyoruz. Kimse merak etmesni, bize güvensin. Biz buradayız. Tecrübeli ve liyakat sahibi ekibimizle Bursalıları gülümsetecek projelere imza atacağız.

Soru ve cevaplar

Soru: Köşe yazarımız Erhancem Öztürk’ün sorusu üzerine açıklamada bulunan Bozbey, şu cevabı verdi;

Yılbaşından bu yana 524 kişi işe alınmış. Yani seçim dönemi sürecinde işe alınmış kişiler. Öte yandan göreve geldiğimiz zamandan bu yana 16 kişi kendi istekleri doğrultusunda ilişkileri kesildi.

Soru: Özellikle her ayın ilk haftasında sunum yapacağınızı söylemekle bizi memnun ettiniz diye düşünüyorum. Soğuksu sanayi bölgesi ile tavrınız nedir? 

Cevap: 

Bursa'da balıkçı restoranları alev aldı Bursa'da balıkçı restoranları alev aldı

İtirazımızı yapacağız. 1 bölü 100 binlik projenin başlangıç aşamasındayız. Bu süreçte bu olumsuzlukları kentte görmek istemiyoruz. Bu plan içinde tartışacağımız ve katılımcı modelle yapacağımız 2050 vizyon planını ve ardından 2075 ve 2100 planlarını bunun içinde görmemiz gerekiyor. Kentin ne tarafa büyüyeceğini, ihtiyaçların ne olacağı bu çalışmalarla ortaya çıkacak. Kent Anayasası ortaya çıkacak. Kent bunun haricinde birşey yapmayacak. Kent yöneticileri buna sadık kalacak. 

Soru: Buski

Cevap. Arkadaşlarımızla, ekibimizle görev değişikliği yaptığımız arkadaşlar inceleme yapıyor. Biz belediye tarafında ağırlıklı çalışıyoruz. Buski tarafına da geçmedik. Onu önümüzdeki ay raporunu sunacağız. Orada da olumsuzluklar varsa bunları paylaşacağız. Daha önce gündeme gelen konuyu takip ediyoruz. Onun da ne olduğu tam olarak raporu kesinleşmiş değil ama rakamının küçük olduğu söyleniyor, biz rakamın küçük ya da büyük olduğuna bakmaksızın faillerin mutlaka hesap vermesi gerektiğini düşünüyoruz. 1 lira da 1 milyar lira da aynı değerdedir. Buski’ye önümüzdeki süreçte değerlendirmesi denetçiler tarafından yapılacak. Yavaş yavaş gidiyoruz. 
Söylediklerimin altı hepsi dolu. Afaki söylemedim. Yarın birisi kalkar öyle değil diyebilir. Biz belgelere ulaşarak sizlerle paylaşıyoruz. Belgeye dayanarakk konuşuyoruz

Soru: Tiny house, kaçak yapılaşma. Vali Bey ile görüştünüz

Cevap: 1 bölü 100 binlik planı yaparken hepsini düşünüceğiz. Kentin yağmalanmasına asla izin vermeyeceğiz. Tiny house ve benzerleri doğru işler değil. Plan dışında mevzi olarak yapılan bu uygulamaların yarın kente başka sorunlar yükleyeceğini hepimizin bilmesi lazım. Ben de duyuyorum, ama bunlara asla izin vermeyeceğiz. 
Bu kentin eğer konut ihtiyacı varsa, onlar 1 bölü 100 binlik planda değerlendirilecek planda olan yerler ancak imar anlamında gündeme gelecektir. Aksi mümkün değil. 

Soru: Nilüfer Belediyesi’nde bütçenin yüzde 42,5 personel, Osmangazi yüzde 47. Bursa Büyükşehir Belediyesinde bütçeniy yüzde kaçı personel gideri?

Cevap. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 20 milyar lira. Bizde oran düşük. Yüzde 28’ler civarında olması lazım.

Soru: Otoparkları serbest bırakırsanız iki üç sıralı park olacaktır

Cevap. Atatürk Caddesi’nde park alanı yok. Bir kısmından raylı sistem geçiyor. Bu ayın sonuna kadar oradaki arkadaşlarımız görev yapacaklar. Kademeli olarak başka yerde değerlendireceğiz. Yollarda park sistemini yapılması kanunen doğru değil. Personel koyarsınız düzeni sağlamak için ancak para almazsınız. 2015 yılında bu konuda dava açıp kazanmıştık. Onun için biz park ücretlerini kaldıracağız dedik. Kaldırdık. Park etmişseniz sizin plakanıza borç yazıldıysa dahi satış esnasında çıkmadığını görürsünüz. Bazı arkadaşlar değnekçiler türeyecek dedi. Buna izin vermeyiz. 
Esnafımız da duyarlı davranacaktır. Misaferlerimiz araçlarını oraya park edenler kısa süreli park ettiğini bilecekler. Eğer biz belirli yerlerde otopark yapımını planlıyoruz. Yaptıktan sonra otopark ihtiyacı daha da azalacak ve otopark alanlarında araçlar duracak. Burada otopark yapılmadığı için hazır yer var. Gelir olsun ve insanları iş sahibi yapalım denildiği için hayata geçirilmiş. Doğru bulmuyorum. 

Soru: Son alınan 524 kişiyle ilgili nasıl tasarrufunuz olacak?
Soru: Burskop ile ilgili nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Cevap. Bugün burslar yattı. 6 günlük gecikmeyle. Yasal zeminle ilgili a raştırmalar devam ediyor. Birçok öğrenci maille ve başka kanalla ulaştılar. Yatırılmadığını ve zorda kaldıklarını söylediler. Öğrencilerimizin zorda kalmasını istemiyoruz. Yasal olmasını istiyoruz. Burskoop bildiğiniz kooperatif, bir hisse büyükşehirin, 3 şirketin hissesi görünüyor, diğer şahısların hissesi görünüyor. Bence bir çok belediye öğrencilere eğitim desteği veriyor. İstanbul, Ankara yasal olarak veriyor. Bunun kriterleri var. Siz bu kriterleri uygulamakla sorumlusunuz. Kriterlere uysalar dahi kooperatife her ay o şirketlerin para aktarması gerekecek. Şirketler parayı nereden alıyor. Daire başkanlığının bütçesinden alıyor. KDV dahil alıyor. Bir iş yapar şirket yüzde 20 ilave koyar, kar koyuyor üzerine. Aradaki fark yüzde 40 oluyor. 
Seçim öncesi dağıtılan çekler 500’er lira. Daire Başkanlığı’na maliyeti 660 lira. Vatandaşa verilne 500 lira Burfaş veriyor. Burfaş’a ihale ediliyor. Burfaş alıp KDV ve karını koyuyor 660 lira fatura ediyor. Vatandaşa 500 lira veriliyor. Böyle bir duruma gerek yok. Siz eğer destek olacaksanız daire başkanlığı üzerinden destek olabilirsiniz. Siz burs verecekseniz ilgili daire başkanlığından verirsiniz kdv de ödemezsiniz.

Soru: Kültürparka giriş ücretli olacak mı?
Cevap: Bu konuda çalışma yapacağız. Kültürparkın içinin otomobil ya da araç girişlerini de soyutlamak gerekiyor. Değerlendiriyoruz. İnsanlar gezemiyorlar. Ulaşamıyorlar. Araçla gelenler sıkıntılar yaşatıyorlar. Bunların da tespitlerini yaptık. 

Soru: Geçen dönem en çok tartışılan konulardan birisi ilçe belediyelerinin sıkıntıya girmesine yol açan katı atık bedelleriydi. Dava da açıldı. Mudanya, Nilüfer Belediyesi de şikayetçiydi

Cevap: Katı atık bedelleri konusu son derece önemli bir konu. Zamanında biz de talep etmiştik. Ama gördüğümüz kadarıyla yasal mevzuatta bir sorun var. İlçe belediyeleri bunu toplayabiliyor. İşyerlerinden özellikle. Ama bir de ödemiş olduğumuz her konut için hem mayıs ayında hem de kasım aylarında emlak vergisi var. Hükümetin bir yasa değişikliği ile bu katı atık bedelleriyle ilgili konuyu ilçe belediyelerinin emlak vergileri ile çözülmesi konusunda düzenleme yapmasıyla sorun ortadan kalkacak. 
Su ile toplandığı zaman bunun üzerine KDV biniyor. Maliyet artıyor. Bunun için bu hassas bir konu. Evet ilçe belediyeleri gelirleri açısından haklı olabilirler. Emlak vergilerine dönüştürülürse KDV yükünden kurtulmuş olur. Bu öneriyi hükümete ve genel merkezimize bildirdi. Çalışmalar yapacaklar.