Azerbaycanlılar Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Azerbaycan'da Cumhurbaşkanlığı seçimine "Zafer seçimi" de deniliyor. Çünkü işgalden kurtarılan bölgelerde de yaklaşık 30 yıl sonra ilk kez sandıklar kuruldu.

Şuşa'da, Hankendi'de, Hocalı'da ve daha birçok işgalden kurtarılan kentte oy kullanılıyor. Yıllardır bu anı beklediklerini söyleyen Fuzuli halkı oy verme işlemine büyük heyecanla gidiyor.

CUMHURBAŞKANI ALİYEV HANDEKİ'DE OY KULLANDI

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mehriban Aliyeva ve aile üyeleri Hankendi'nin 122 numaralı seçim bölgesinin 14 numaralı sandıkta oy kullandı.

TÜRKİYE’YE DE DESTEK VE İLGİSİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR

Oy vermeye gelenlerin çoğu mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e sonsuz şükranlarını dile getirerek Türkiye’ye de destek ve ilgisi için teşekkür ediyor.

Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da, bir zamanlar ayrılıkçı Ermeni yönetimin "başkent" olarak kullandığı Hankendi'de, Hocalı'da, Hocavend'de, Ağdere'de, Ağdam'da, Cebrayıl'da, Fuzuli'de, Zengilan'da, Gubadlı'da, Laçın'da ve Kelbecer'de 22 binden fazla seçmen Azerbaycan Cumhurbaşkanını seçebilmek için oy kullanıyor.

YAKLAŞIK 6.5 MİLYON SEÇMEN SANDIK BAŞINDA, 37 ÜLKEDE İSE 49 SANDIK KURULACAK

Azerbaycan Merkezi Seçim Kurulu Başkanı Mezahir Penahov'un yaptığı açıklamaya göre, 6,5 milyon seçmen 6 bin 500'den fazla sandıkta oylarını kullanacak. Ayrıca, 37 ülkede 49 sandıkta da oy verilecek.

Gazze’de katliam sürüyor! Can kaybı 29 bin 410’a yükseldi Gazze’de katliam sürüyor! Can kaybı 29 bin 410’a yükseldi

Saat 07:00'de başlayan oy verme işlemi, 18:00'de sona erecek.

Seçimi 800'ü yabancı 90 bin yerli gözlemci izlerken, 60'tan fazla uluslararası medya kuruluşu da seçimi takip ediyor. Seçimde mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dahil 7 aday yarışıyor. En favori aday İlham Aliyev'in 5. kez seçim zaferi kazanması bekleniyor.