Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Astana'da bir araya geldi. İki lider önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3-4 Temmuz’da Türkiye’nin diyalog ortağı olduğu Şangay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Astana'ya gitti.

Erdoğan burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gedi.

Emekli zammı kesinleşti! Şimdi gözler asgari ücrette! Mehmet Şimşek ikna edilecek mi? Emekli zammı kesinleşti! Şimdi gözler asgari ücrette! Mehmet Şimşek ikna edilecek mi?

Liderler, ikili görüşme öncesi basın mensuplarına konuştu.

İlk sözü alan Putin, Erdoğan ile sürekli iletişim hâlinde olduklarını ve küresel durum hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Putin, "Türkiye ile stratejik projelerimizi planlı şekilde hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 6,7 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti, turizmde rekor kırdık" ifadelerini kullandı.

Rus lider ayrıca Erdoğan'a "Turistlere sağladığınız şartlardan dolayı teşekkür ederim" dedi.

Erdoğan ise konuşmasında, Akkuyu Enerji Santrali'ni bir an önce devreye almak istediklerini söyledi.

"Sinop ile ilgili de görüşmeler var" diyen Erdoğan, "Ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Botaş ve Gazprom arasındaki ilişkiler de samimi ilerliyor" diye konuştu.

Erdoğan, şunları ekledi: "55 milyar dolarlık haim bizim için çok önemli değil, hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. Bunu yakalayabileceğimze inanıyorum."

Cumhurbaşkanı, Rus turistlerin Türkiye ziyareti ile ilgili ise şöyle konuştu: "7 milyon turistin ülkemize gelmesi bizim için çok önemliydi. Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması önem arz ediyor. Yeter ki Türkiye'den memnun kalsınlar."

Erdoğan, konuşmasının sonunda Putin'i en kısa zamanda Türkiye'de ağırlamak istediğini söyledi.

Rus lider Putin de Edoğan'ın davetine katılacağını söyleyerek, "Türkiye'ye muhakkak gelirim" dedi.