Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon verileri sonrasında, altı aylık yurt içi üretici fiyat artışına bağlı olarak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarları yeniden düzenlendi.

 içki markaları da ÖTV zammının yanına kendi zamlarını ekledi. 

Açıklanan fiyatlara göre, 70’lik rakıya bugün itibariyle tam 150 TL zam geldi. Böylece fiyatları markasına ve türüne göre değişmekle birlikte standart bir 70'lik rakı 925 TL oldu.

Yeni fiyatlarla birlikte 70'lik votka 619 TL'ye, 70'lik cin ise 679 TL'ye yükseldi.

Bir bira firması ise bira fiyatlarına 15-20 TL arasında zam yaptı. 

Geçtiğimiz günlerde haziran ayı enflasyon verileri açıklanmış, alkollü içki, akaryakıt ve tütün mamullerinde ÖTV üretici enflasyonu oranında otomatik olarak güncellenmişti.

İÇKİYE TEMMUZ ZAMMI

Otomatik ÖTV zammına bağlanan alkol, tütün ve akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sine yapılacak artış oranı ilk altı aylık ÜFE oranında yani yüzde 19,49 oldu.

Sözcü'nün haberine göre; gelen ÖTV artışı ile birlikte 70'lik rakının üretici zammı hariç ortalama satış fiyatının 853 TL olması bekleniyordu. Ancak bugün itibariyle üretici firmalar ÖTV zammına kendi zamlarını da ekleyerek satış fiyatını 925 TL'ye kadar çıkardı. 

Merkez Bankası'ndan yeni adım gelecek mi? Gözler faiz kararında Merkez Bankası'ndan yeni adım gelecek mi? Gözler faiz kararında

Öte yandan enflasyon rakamlarının ardından gelen otomatik ÖTV zammı ile birlikte dün akaryakıt fiyatları artmış, litrede motorine 2 lira 7 kuruş, benzine 2 lira 21 kuruş, otogaza 95 kuruş zam gelmişti. Ayrıca sigara fiyatları da zamlandı.