Fenerbahçe Başkanı Ali Koç yaptığı açıklamada  zor dönemlere rağmen faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti. "Fenerbahçe Spor Kulübü'nden bir tek kuruş alacağı yoktur" diyen Koç, "Bunu daha evvel de söylemiştim. Bunun aksini iddia edenler şerefsizce yalan söylüyorlar. Bunu yazanlara değil, yalanı söyletenlere bakmak lazım. Mahsuplaşma olayı vardır, bunu herkes bilmez. Bizim dönemimizde geçmişte yapılanın aksine hiçbir kuruş para mahsuplaştırılmamıştır. Bir kuruş dahi" şeklinde konuştu. 

Ali Koç'un açıklamaları şöyle:

Bugün tekrar niye aday olduğumu paylaşacağım. Yeni yönetim kurulumuzu sizlere takdim edeceğiz. Görev süremiz boyunca Fenerbahçemizin geleceği açısından stratejik konularda ciddi başarılar elde ettik. Fenerbahçe için hayal ettiklerimizin, mücadele ettiklerimizin amaçladığımız düzeye gelmediğinin farkındayız. Yapamadıklarımız, hepsi önümüzde. Dışarıdan gözle kendimize baktık, kritik ettik. Futbol yapılanmamızda özellikle ilk dönemimizde doğru yapmadığımız konular olmuştur. Transfer tercihlerimizde, bununla beraber bazı hoca tercihlerimizde bizi sorgulayabilirsiniz. Geçmişte ve yaşanan tüm süreçlerden çok şey öğrendik. Hiç olmadığı kadar tecrübe kazandık. Ne olursa olsun bizim Fenerbahçe'ye bilerek isteyerek, bilmeden istemeden hiçbir yanlışımız olmadı, olamaz da. 

"AVRUPA'DA EN KÖTÜ İKİNCİ KULÜPTÜK"

2018'de UEFA'nın yayınladığı raporda da bu durumu görüyoruz. Bu rapora göre, bütün Avrupa'daki kulüpleri kapsıyor. Bu rapora göre, Avrupa'da batmaya en yakın kulüp olarak Fenerbahçe gösteriliyor. Net borcun, geliri oranında Avrupa'nın en kötü ikinci kulübüydük. Avrupa'da ne kadar kulüp var? Birincil liglerinde aşağı yukarı 700 kulüp var. En kötü ikinci kulüptük net borcun gelire oranında.

"BENİM AÇIMDAN FENERBAHÇE'NİN TEK KURUŞ ALACAĞI YOKTUR"

Benim açımdan Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bir tek kuruş alacağı yoktur. Bunu daha evvel de söylemiştim. Bunun aksini iddia edenler şerefsizce yalan söylüyorlar. Bunu yazanlara değil, yalanı söyletenlere bakmak lazım. Mahsuplaşma olayı vardır, bunu herkes bilmez. Bizim dönemimizde geçmişte yapılanın aksine hiçbir kuruş para mahsuplaştırılmamıştır. Bir kuruş dahi. 

"GEÇMİŞTE VERİLEN TRANSFER ZARARLARI BÜYÜK ÖLÇÜDE KAPATILDI"

A Milli Futbol Takımı'ndan halka açık antrenman A Milli Futbol Takımı'ndan halka açık antrenman

Geçmişte verilen transfer zararları büyük ölçüde kapatıldı. Avrupa'da transfer piyasasının da dikkatini çektik, çekmeye devam ediyoruz. Stadyum sponsorluk reklam gelirlerimizi 200 milyon dolara çıkardık. Fenerbahçe'nin futbol takımının göğüs reklamı yoktu. Bugün reklamı boş olan hiçbir branş yoktur. Fenerium uçuyor. Bana göre şampiyonlar ligi seviyesine çıktı Fenerium. 2018'de 25 milyon dolar ciro, 5 milyon dolar kar yaparken, bugün 52 milyon dolar ciro, 25 milyon dolar kar yapmıştır. 

Finansal durumumuzu daha sağlıklı ve yönetilebilir hale getirdik. Ekonomimizi büyüttük. Her türlü ekonomik sıkıntıya rağmen istikrar yakaladık. Futbolda arzuladığımız başarıyı henüz yakalayamadık. İlk dönemimizde hatalarımız oldu. Bunlara rağmen sistem tarafından giyotinden geçirilmeseydik, bu sezonlar dahil şampiyonluk şansımız da vardı ama hep engellendik. Son 2 sezonda ise doğru seçimler yapmış, transfer başarısı sağlamış, tarihin en iyi kadrolarından birini kurmuş, şampiyonluğu son haftaya kadar kovalamış kulübüz. Geçen sezon Türkiye Kupası'nı aldık, bu sezonda ise Türk futbol tarihinde görülmemiş puana ulaşmış, deplasmanda hiç yenilgi almamış ve tüm adaletsizliklere rağmen şampiyonluğu son haftaya taşımız kulübüz. Tarihi sezon oldu, inşallah sonu şampiyonlukla biter. 

"CAM TAVANI KIRDIĞIMIZDA ŞAMPİYONLUK DA ARKA ARKAYA GELECEKTİR"

Son 10 senenin ve son 5 senenin ilk beşine bakın, puanda Fenerbahçe zirvededir ancak şampiyonluk yaşamayan tek takım Fenerbahçe'dir. Şampiyon olup cam tavanı kırdığımızda şampiyonluklar da arka arkaya gelecektir. 

2018'de kulübü kendi malı gibi gören yönetim anlayışına karşı yola çıktık. Bu yönetim anlayışı tekrar dönmemesi için aday olarak sizlerin karşısındayım. O günlere dönemeyiz. 'Ben başkan olduğum sürece Fenerbahçe'yi şampiyon yapmazlar' demiştim. Bu bir umutsuzluk değildir. Bu Türkiye'de futbolu dizayn etmeye çalışanlara karşı bir mesajdı. 

"ALLAH'TAN ÜMİT KESİLMEZ"

Seçildiğimiz takdirde en büyük hedefimiz Fenerbahçe futbol takımımızın şampiyonluk yaşamasıdır. Biz bu başarıları elde edince bu sezon özellikle 'penaltımsı' skandalı olan, hakem skandalı olan bir ligle karşılaştık. Ne zamanki güçlü kadroyu kurduk, sistemin içindeki böcekler tek tek ortaya çıkmaya başladık. Bunlar tespit ettik, hepsinin kökünü hep beraber kazacağız. Bu sezonun şampiyonlukla taçlanmasını çok arzu ediyoruz ama malum ortam, yine de Allah'tan ümit kesilmez. Son 90 puan üzerinde sezon bitişi yine Fenerbahçe ile yaşanmıştır. Tarihte iki kere olmuştur bu. 

Takımımıza yapacağımız takviyelerle çok daha kuvvetli bir Fenerbahçe yaratacağız. Öyle bir takım kuracağız ki benim size şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak. 

Seçildiğimiz takdirde 3 sene sonunda Bankalar Birliği anlaşmasından çıkmış olacağız. 

AZİZ YILDIRIM'A TELEVİZYON ÇAĞRISI

Önceki başkanımız 6 sene kurullara gelmeyip dışarıdan bize ağır salvolar yaparken, genel kuruldan 1 gün önce karakterine uyan basın toplantıları yaparken gelin televizyona çıkalım diye rica ettik. Şimdi tereddüt etmeyeceğini düşünüyorum.  Özgüven tavan görüyorum. Yelkenlerinin rüzgarları dolmuş. Aday olduğu için de son 6 senedir yerleştirdiğimiz Fenerbahçe demokrasisinin kültürü adına televizyonda sizleri aydınlatacağımıza inanıyorum. Bu sefer de kabul etmezse belki de Dursun Özbek'le birlikte televizyona çıkarlar.