Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin 6 yaşındayken evlendirilerek istismara maruz bırakılmasına ilişkin dava 16 Temmuz'a ertelendi.

Bozma kararı üzerine davanın ikinci duruşması bugün İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00’da görüldü. Gizlilik kararı olan davada cezanın artırılması gerekçesiyle bozulan karara ilişkin mütalaa verildi. Duruşma 16 Temmuz saat 10.00'a ertelendi. Üçüncü duruşmada karar çıkması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

6 yaşında H.K.G.'nin evlendirilme iddialarına ilişkin ilk duruşma 30 Ocak'da yapıldı ve yapılan ilk yargılamada yayın yasağı ve gizlilik getirildi. Davanın ikinci duruşmasında ise Adli Tıp kurumunda gelen rapora göre mağdur HK.G.'nin ruh sağlığının bozulduğu belirtilirken cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

Son duruşma sanık avukatının istifa etmesinden dolayı ertelenmişti. Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli'nin tutuklu, anne Fatıma Gümüşel'in tutuksuz yargılandığı davada 17 Temmuz'da görülen duruşma Yusuf Ziya Gümüşel'in avukatı istifa etmişti.

Bursa’da direksiyon hakimiyetini kaybederek dereye uçtu Bursa’da direksiyon hakimiyetini kaybederek dereye uçtu

9 Ekim'de görülen duruşmada ise Yusuf Ziya Gümüşel'in yeni avukatı savunma yapmak için süre talep etmişti ve dava bu nedenle 23 Ekim'e ertelenmişti.

İDDİANAME

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında "Çocuğun cinsel istismarı" ve "Nitelikli cinsel saldırı" suçlarından 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti.