GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV 

Ev tekstili sektörünün dünyadaki en önemli buluşması 28. HOMETEX Ev Tekstili Fuarı’nın açılışı gerçekleşiyor. İstanbul Fuar Merkezinde (İFM) düzenlenen açılış programına yoğun katılım sağlandı. Fuar  25 Mayıs’a kadar dünyanın önde gelen ülkelerden misafirleri ağırlayacak. 

Fuar, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) tarafından, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık organizasyonunda düzenlenen programının açılış konuşmasını TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram gerçekleştirdi. 

Başkan Bayram’ın konuşmasından öne çıkanlar; 
İhracatçılarımız için pozitif bir ayrım yapılmalıdır. Hepimiz biliyoruz ki üretmeyen toplumla toplumsal refahı sağlayamaz. Bu bir süreç. Bizler bu süreci devletimiz ile birlikte atlatacağız. HOMETEX.org bizi dünyaya ulaştıracak bir uygulama. 

Biz de üretimden yatırıma kadar sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi konularını dikkate alarak sürdürüyoruz HOMOTEX sadece ticari bir fuar değil farklı konularda dikkat çekmeyi başaran güçlü bir organizasyon. 

Bursa'da bagajda tehlikeli yolculuk Bursa'da bagajda tehlikeli yolculuk

Teknolojik gelişmelere ayak uydurarak çalışmaları sürdürüyoruz. Ekonomik anlamda yarar sağlarken çevreye verilen zararı da azaltmış oluyor. Sürdürülebilirlik kavramı, doğal dengeyi bozmadan, bilinçli bir şekilde korunmasını sağlamaktadır. 

Karbon ayak izi ise, bir ürün veya faaliyetin üretim ve tüketim faaliyetleri boyunca doğrudan veya dolaylı olarak neden olduğu emisyonları birim cinsinden ifade etmektedir. Karbon ayak izi artık sadece çevre konularıyla ilgilenenlerin değil şirketlerinde hayatında önemli bir yer tutacak. 

Bu fuar sadece ticari bir fuar değil pek çok alanda dikkat çekmeyi başaran çevreci bir fuardır. Sürdürülebilirlik ve dönüştürülebilirlik ele alınarak birbirinden değerli çalışmalar ele alınacaktır

Bursa Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı (BTSO) İbrahim Burkay’ın konuşmasından öne çıkanlar;

Zor bir dönemden geçiyoruz başka sektörle ilgili konuları paylaştı özellikle Türkiye’nin son dönemde içerisinde bulunduğu hem enflasyon hem icra çatla yaşadığımız sıkıntılara baktığımızda bizler iş dünyasında para politikalarını desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. Enflasyonun olduğu bir ortamda büyümeniz mümkün değil.

Sektörün desteklenmesi talep ediyoruz. Yeni projemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Inşallah 2025 Temmuz ayında İDF fuarına biz organize edeceğiz bunu da çok önemli buluyorum.

Uygarımızın sektörümüze ihracatımızı hayırlı olmasını temenni ediyorum.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin konuşmasından öne çıkanlar;

Tekstil en güzide sektörlerin başlarında geliyor. 32 sene bir fuarı idame ettirmek kolay değil. Biz TİM birlikleri olarak ortaya koyduğumuz çalışmalar belli. İnşallah bu çalışmaları büyüteceğiz. 

Şu an enflasyonla bir mücadele var. Başka bir Türkiye yok. Doğru olanları savunacağız yanlış olanları da konuşacağız. Girdi maliyetlerimiz ne kadar yükselirse kurun da o kadar yükselmesini istiyoruz. Rekabetimizin ön olanda olduğu ekonomik yapının olması gerektiğini söylüyoruz.

WhatsApp Image 2024-05-21 at 11.49.01WhatsApp Image 2024-05-21 at 11.48.44WhatsApp Image 2024-05-21 at 11.48.43WhatsApp Image 2024-05-21 at 11.48.43 (1)