GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV 
Bursa Büyükşehir Belediyesi
tarafından '2024 Bursa Nâzım Hikmet Yılı' kapsamında yıl boyunca etkinlikler düzenlenecek. Başkan Mustafa Bozbey, Tayyare Kültür Merkezi'nde bu etkinliklerin detaylarını kamuoyu ile paylaştı. 

Bugünün anlam ve önemine değinen ve Bursa’nın Nazım’ın izlerinin olduğu bir kent olduğu vurgusunu yapan Başkan Bozbey, sözlerine şöyle başladı; 

“En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır. En güzel çocuk henüz büyümedi. En güzel günlerimiz henüz yaşayamadıklarımız. Sana söylediğim en güzel söz henüz söylememiş olduğum sözlerdir” 

“Sanatçılar toplumumuzun ruhunu yansıtan değerlilerdir” diyen Bozbey, Nazım Hikmet’te en önemli değerlilerimizden biridir. Güzel günlere olan inancımızı hep diri tutmuş büyük bir şairdir. Memleket sevdasını en derinlerinde yaşayan tutsak ve sürgünde geçirdiği günlere memleket hasretini şiirlerinde dile getirmiştir. Kendisi 4 duvar arasında olsa da yüreği dışarıda atmıştır.
Güzel yarınların her zaman var olduğunu hatırlatmıştır bizlere... Nazım; aşk, ayrılık ve hasret üzerinde de çeşitlik öyküler, oyunları ele almış eşsiz bir isimdir. Şiirleri 50’den fazla dile çevrilen, edebiyatımızın onurlu abidesi 61 yıl önce bedenen aramızdan ayrılmıştır. Fakat belleklerimizde daima yaşamıştır. Onun evrensel sesinin insandan yana emeği ve dünya görüşünün kentimize ışık tutacağına inanıyorum. 2024 yılını Nazım Hikmet’e adıyoruz” şeklinde konuştu. 

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu

NAZIM HİKMET'İ BULUŞTURACAĞIZ

“Okullarımızda öğrencilerimizle Nazım Hikmet tanışsayı yapacağız” diyen Bozbey, “Tiyatrolar ve sergilerle şairimizi ölümsüz kılacağız. Nazım Hikmet ödülünü de vereceğiz. Bursa’mızın Nazım Hikmet’in kişisel yaşamında önemli bir yeri var. Bu akşam Nazım Hikmet dinletisi ile Nazım Hikmet’in sizlere buluşacağından mutluluk duyuyorum. Ülkemizin bu değerli isimleri olması gerektiği gibi Bursamız’da yaşamaya devam edecektir. Hepinize katılımları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024-06-03 at 11.22.51